Bilgisayar Temizleme (PC / Masaüstü Kasası)

Neden?

Kişisel ya da iş yerinde kullandığınız bilgisayarınızı düzenli aralıklarla temizleyerek kullanım ömrünü uzatabiliriz. Bu bilgisayar temizliği ile çok daha güçlü bir performans yakalayabiliriz. Fakat bu temizlik sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Sizin için PC / Masaüstü Bilgisayar Kasası temizleme işlemini nasıl yaptığımızı sizlerle paylaşıyoruz. Yaptığımız/yapacağımız işlemleri madde madde sıralıyoruz.

Bilgisayar Temizleme (PC / Masaüstü Kasası)

Tüm eşyalar gibi pc/bilgisayarlar da bir süre sonra toz gibi dış etkenler nedeniyle kirlenecektir. Tozlanan bilgisayar bir süre sonra artık eski performansını gösteremeyecek hale geldiğini biliyoruz. Bu nedenle ısınacak ve donanımlara binen yük yüzünden kullanım ömrü kısaldığını uzmanlar bize tavsiyede bulunuyor. Tavsiye ise şu şekilde: Düzenli aralıklarla PC/Bilgisayar Kasa temizleme işlemi yapılmalı, işte tam burada biz devreye giriyoruz. Fakat kasa temizleme işlemi bir toz bezi ile üzerindeki tozu almaktan çok daha detaylı bir işlem olduğunu anlatıyoruz ve uyguluyoruz.

PC/Bilgisayar Kasa temizleme

PC temizleme sırasında yapmanız gerekenler:

Kasa temizliği:

 • 1. Madde: Temiz bir alan hazırlıyoruz.
 • 2. Madde: Temizlik için kullanacağımız malzemeleri hazırlıyoruz.
 • 3. Madde: Bilgisayarı kapatıp ve tüm bağlantılarını çıkarıyoruz.
 • 4. Madde: Temizlik Pozisyonu Alıyoruz.
 • 5. Madde: Kasanın yan panelini çıkarıyoruz.
 • 6. Madde: Büyük toz parçalarını toplayoruz.
 • 7. Madde: Basınçlı hava ile küçük parçaları uzaklaştırıyoruz.
 • 8. Madde: Fanları temizliyoruz.
 • 9. Madde: Kasa bileşenlerini temizliyoruz.
 • 10. Adım: Izgaraların tozunu alıyoruz.
 • 11. Adım: Çıkarılıp/Sökülen parçaları topluyoruz.
 • 12. Adım: Çalışma farkını görüyoruz.

1. Madde: PC Kasası İçin Temiz Bir Alan:

Özellikle uzun zamandır bilgisayarınızın kasasını temizlenmemiş ise ortalığın epey batacağından emin olabilirsiniz. Bu nedenle diğer eşyaların kirlenmemesi için özel, temiz bir alan açıp ve hem kasayı hem de diğer bilgisayar parçalarını bu alanda temizliyoruz. Uygun alan olmasını kasa temizleme için önemsiyoruz.

2. Madde: Temizlik için kullanacağınız malzemeleri hazırlıyoruz:

Kasa parçalarını sökebilmek için bir tornavidaya, tozları toparlamak için, küçük tozları dağıtabilmek için, yapışmış tozlar için fırça ve derinlemesine temizlik için özel alkole ihtiyacımız var. Küçük alanlara girecek malzemeler olmalı çünkü temizleme bizim için önemli.

3. Madde: Bilgisayarı (kasayı) bağlantılarından çıkarıyoruz:

Temizlik malzemelerimiz ve alanımız hazır olduğuna göre bilgisayarı tamamen kapatıyoruz. Ardından kasaya bağlı olan ne kadar çevre birimi varsa çıkarıyoruz. Hiçbirinin kasaya bağlı olmaması daha rahat ve güvenli çalışmanız açısından son derece önemli.

4. Madde: Temizlik Pozisyonu Alıyoruz:

Kasaya bağlı tüm çevre birimleri çıkardıktan sonra kasayı daha önce hazırlamış olduğumuz temizlik alanına getirip ve yan yatırıyoruz. Sökeceğimiz yan panelin üstte olmasına ve kasanın arka kısmının tam önünüzde konumlanmasına dikkat ediyoruz.

5. Madde: Kasanın yan panelini çıkarıyoruz:

Yan yatırdığınız kasayı dikkatle incelediğiniz zaman yan paneli tutan vidaları görebilirsiniz. Bu vidaları dikkatli bir şekilde çıkarıyoruz. Ardından vidaları olmayan yan paneli de çıkarıyoruz ve kenara kaldırıyoruz. Çıkardığımız her şeyi ayrıca kaybolmaması için koruyoruz.

6. Madde: Büyük toz parçalarını toplayoruz:

Uzun zamandır temizlenmemiş bir kasa ise toz topakları, kar gibi olmuş toz yığınları çıkabilir. Bu tip büyük parçaları dikkatli bir şekilde toplayoruz. İşlem sırasında hiçbir iç bileşene çarpmamaya dikkat ediyoruz.

7. Madde: Basınçlı hava ile küçük parçaları dikkatle dağıtıyoruz:

Basınçlı hava kompresörüne benzer üfleyiciye ince bir başlık takıp, küçük ve alınmayan tozları ve dar alanlardaki tozları dağıtıyoruz. Bu noktada el kompresörü en başarılı sonuç veren alettir. Fanlara dikkat edip zarar görmesine engel oluyoruz.

8. Madde: Fanları Ayrıca temizliyoruz:

Fanın üzerindeki tozları dikkatli bir şekilde topluyoruz. Ardından fırça ve özel alkol ile fanların üzerinde kalan küçük toz parçalarını bu şekilde temizliyoruz. Fırça sadece bu iş için kullanılıyor olması gerektiğini unutulmamalı. Fanın kasa ile olan bağlantısını sökerek temizlenir ise daha sonra fanı doğru yönde takılmalı.

9. Madde: Kasa bileşenlerini tamizliyoruz:

Kasanın içinde bulunan ekran kartı, optik sürücü, sabit sürücü gibi parçaların pek çoğu vidalarını ve kablo bağlantılarını çıkardıktan sonra kolayca yerinden çıkacaktıyoruz. Tüm bu bileşenleri çıkardıktan sonra tıpkı fanda olduğu gibi üzerilerindeki tozu toplayıp ve alkollü fırça yardımı ile kalan küçük toz parçalarını temizliyoruz.

10. Madde: Izgaraların tozunu alıyoruz:

Fanların önünde duran ve bilgisayar kasasının hava almasını sağlayan ızgaraların üzerinde tek bir toz parçası bile kalmasına izin vermiyoruz. Büyük tozları toplayın, el kompresörü ile küçük parçaları havalandırın ve alkollü fırça ile bir türlü çıkmayan inatçı tozları yok ediyoruz.

11. Çıkarılıp/Sökülen parçaları topluyoruz:

Temizliğimiz bittiğine göre sıradaki işleme geçiyoruz. Ve en dikkat edilmesi gereken husus sökülüp çıkartılan parçaları bire bir ve doğru şekilde yerlerine yerleştiriyoruz. Tüm kasa / pc toplandığında dış bağlantılarını takıyoruz.

Bilgisayar Kasa Temizleme Farkı!

12. Çalışma farkını görüyoruz:

Her ayrıntıyı kontrol ederek bitirdikten sonra, Bilgisayarımız (Masaüstü /PC) hazır demektir. Artık START verip değişimleri görme ve yaşama vaktine geçiyoruz. Size 6-12 ay tozlanma oluncaya kadar bilgisayarınızı teslim ediyoruz. 6-12 ay süre çalışma ortamına göre değişkenlik göstermektedir.

Bütün bu işlemleri kendiniz yapamıyorsanız ya da yapmıyorsanız sizin için biz bütün bu işlemleri tamamlıyoruz.

ANKARA BİLGİSAYAR KASA TEMİZLİĞİ

ANAKA BİLGİSAYAR TEMİZLEME

Bizimle İrtibata Geçin!